Filmkraft var til stede med et bredt program under den første Stavanger Filmfestival – fra filmvisninger til faglige møteplasser og samtaler.
Sterk åpning med lokal kortfilm
Frida Feline Nilsens kortfilm Jellyfish ble vist som forfilm under åpningen av festivalen. Filmen er produsert av Foton4 Film, med Mikkel Brekne Munkvold som produsent og filmfotograf.
Filmkafé Talent samlet unge filmskapere
På Litteraturhuset arrangerte vi Filmkafé Talent. En møteplass for unge filminteresserte hvor første møte hadde fokus på FILMVERKSTED. Publikum fikk se filmene Den svunne tid og Eremitt, etterfulgt av samtaler med regissørene Selma Dybvig Søreide og Malin Glosimot, samt skuespiller Torfinn Nag om erfaringer foran kamera.
Frokostmøte
Sammen med Chezville og Filmbyrået Jack inviterte vi til frokostmøte på Litteraturhuset. Samtalen ble ledet av Mariken Halle og Silje Salomonsen, og tok for seg det uavhengige filmfeltet i Norge.
Kort fra Rogaland
Vi presenterte programmet Kort fra Rogaland, med seks kortfilmer av filmskapere fra regionen:
Barnaland (Ellen Morgenstierne, Nils Petter Devold Midtun)
Den Svunne Tid (Selma Dybvig Søreide)
Dødsangst (Sofie B. Løvereide)
Fyllik (Eigil Kvie Jansen)
Siste Tur (Fredrik Holmen Lillegraven)
Zerya (Zagros Cetinkaya)
Samtale og mingling på Blåveis
Etter visningen av Kort fra Rogaland inviterte vi til samtale og mingling på Blåveis Platebar. Her møtte publikum filmskaperne bak kortfilmene i en felles Q&A, ledet av Siw Angell-Olsen.
Vi takker for en flott festival i Stavanger og gleder oss til fortsettelsen i Haugesund i august!